Sıkça Sorulan Sorular

Ödemeler e-devlette nasıl görünür?

Ödeme yaptıktan sonra 0552 899 84 11 numaralı whatsapp hattımıza dekontlarınızı atmanız, öğrenci işlerinin işlemi başlatması gerekiyor. Bu adımdan sonra e devlete ücretleriniz düşecektir.

Kayıt esnasında ailenin gelmesi yeterli mi?

Kayıt yapılırken ailenin gelmesi yeterlidir. KMH hesapları ailelere tanımlandığı için gerekli evraklarla birlikte aile gelebilir.

Şehir dışından ya da uzaktan ödeme nasıl yapılıyor?

Şehir dışında olsa da tüm öğrenciler TC kimlik numarası ile tüm TEB bankalarında tanımlıdır ve ödemelerini yapabilir. (Öğrenci TC ve peşin ödeme 1. Dönem / 2. Dönem taksitler bankalarda tanımlıdır. Gişelerden sorulabilir. ‘Cepte TEB’ uygulamasından TC kimlik numarası ile hem bakabilir hem ödeme yapabilirsiniz.

8 taksit ödeme yapmak için bankadan kredi çekecek kişiler TC numarası ile banka sorgu yapabilir. Sorguda kredi çekenin gitmesine gerek yok.

Örneğin ev hanımı anneye kredi çıkmaz. Fakat bankaya giderek, çalışan ablası, baba veya kredi çekebilecek emekli dede herhangi bir tanıdığın TC ve adı soyadını vererek bankada kredi çekebilenlerin sorgusunu bankaya sorarak önden yaptırabilir. Sonra, onay verilen kredi açılacak kişi bizzat bankaya giderek imzayı atar ve öğrencinin ödemesi gerçekleşir. Bankadan kredi onaylanmıştır kaşe imzalı olan bir nüsha alınarak watsap web adresine iletilir. Onayı uzun süren velilerimiz okulu arayarak

TEB şubesinin adı - Şehir - Veli adı - Veli TC- Öğrenci Adı- Öğrenci TC  üniversite ile paylaşıldığında, bankaya bilgi verilecek ve kredisi onaylanmayanlar ile banka iletişime geçecek onay süresini hızlandıracak.

Kredi almada sorun yaşandığı takdirde;

TEB şubesinin Adı - Şehir - Veli Adı - Veli TC- Öğrenci Adı- Öğrenci TC  üniversite ile paylaşıldığında, bankanın onay vermemesi, birkaç kredi çekebileceklerin  denenmesine rağmen olmaması v.s. durumunda öğrencilerimizi asla mağdur etmeyeceğiz. Kredi çekemeyen ödemede sıkıntı çekenler watsap web e  yazsınlar ve bizleri arasınlar.

Tekrar iletişime geçeceğimiz telefonlarını vererek Veli adı- Öğrenci Adı- Öğrenci TC  lerini not olarak yazdırsınlar en kısa sürede  kendilerine alternatif  K.kartı v.s. ödeme planını oluşturalım.

8 taksit KMH kredisinin çıkmamasının doğruluğu esastır.

Üniversitede kredi kartı ile ödeme alınıyor mu?

KMH Kredisi onaylanmayan velilerimiz için Vakıf Bankası olmak koşulu ile kredi kartına 3+2  taksit vade farksız komisyonsuz okulumuz tarafından tanımlanmıştır. Diğer tüm bankalara tek çekim yapabilirsiniz. Tek çekim yapabileceğiniz Vakıf bank dışındaki bankanızı arayarak TEK ÇEKİM yaptığınız kredi kartınıza kartın bankası tarafından EĞİTİM KREDİSİ tanımlanmış ise önden bilgi almanızı rica ederiz. (ödeme limiti ve taksitlendirme ilgili bankalarca yapılmaktadır.)  Vakıf Bank Kredi kartına okul tarafından 5 taksit yapılacaktır.

Ne kadar ödeyeceğimi nasıl öğrenebilirim?

TEB bankalarına ücretleriniz tanımlanmıştır, ücretlerinize oradan ulaşabilirsiniz.

Havale-EFT yaparken açıklamaya ne yazılmalıdır?

Ödemelerinizi gönderirken öğrencinin öncelik sırasına göre;

Öğrenci TC kimlik numarası -Öğrenci adı-soyadı, ve yıllık veya dönemlik ücreti olduğu belirtilmelidir.

Peşin ödeme indirimi dönemlik ödemelerde geçerli midir?

Peşin ödeme indirimi sadece bir yılın tamamı ödenirse geçerlidir.

KMH hesabı öğrenciye mi yoksa aileye mi tanımlanıyor?

KMH hesabı aylık gelir beyan eden tüm çalışan veya emekliye tanımlanabilir.

Peşin veya iki taksit şeklinde ödeme yapmak için İban’a gönderebilir miyiz?

Peşin ve iki taksit şeklinde ödeme için iban’a havale etmeniz ve dekontunuzu alarak kayıta geçmeniz yeterlidir. Ayrıca dekontunuzu whatsapp hattına gönderdiğinizde e-devlet üzerinden online kayıt yapabilirsiniz. Ödeme açıklamasına Öğrenci TC kimlik numarası -Öğrenci adı-soyadı , ve yıllık veya dönemlik ücreti olduğu belirtilmelidir

Herhangi bir TEB şubesinden hesap açtırabilir miyiz?

Türkiye geneli Tüm TEB şubelerine giderek üniversite KMH (Kredili Mevduat Hesabı) açtırmak istediğinizi ve GOP şube ile anlaşmalı olduğunuzu söyleyerek hesap açtırıp taksitlendirme işlemi yapabilirsiniz. İşlem sonunda ödeme planınızı alıp üniversiteye kayıt için gelebilir ya da dekontunuzu whatsapp hattına attıktan sonra e-devletten kaydınızı online olarak yapabilirsiniz. Gişe memurları bilgi noktasında sizi göndermek istese de bizlere ulaşın TEB şubesinin adı - Şehir - Veli adı - Veli TC- Öğrenci Adı- Öğrenci TC sini bizlere ilettiğiniz anda şube müdürlüğünden sıkıntı yaşadığınız şubeyi arattıralım.

Kayıt için gelirken getirilmesi gereken evraklar nelerdir?

1-Adayın ÖSYS Sonuç Belgesi

2-Adayın mezun olduğu üniversiteden aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

3-Nüfus cüzdanının onaylı örneği (E-Devlet üzerinden alınabilir)

4-İkametgâhı ile ilgili beyanı (E-Devlet üzerinden alınabilir)

5-Askerlik çağına gelmiş veya daha yukarı yaştaki erkek adaylar için, ilgili askerlik şubesinden alınacak, bir fakülte veya yüksekokula kaydolmasında askerlikçe bir sakınca olmadığına dair belge

6-12 adet 4,5 x 6 (cm) ebadında fotoğraf (fotoğraflar son altı ay içinde çekilmiş, önden, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde olmalıdır.)

7-Dekont

Ankara Bilim Üniversitesi, 21 Nisan 2016 tarihinde kurulan; amacı “sürdürülebilir kalkınmayı” bireysel ve kurumsal düzeyde yaygınlaştıracak bilinç ve kültürü geliştirmek; bu mânâda, ülkemiz ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek; çevre, ekonomik hedefler ve insan niteliği itibariyle yüksek verimlilik standart ve uygulamaları belirlemekle mükellef bir sivil toplum örgütü olan Türkiye Verimlilik Vakfı tarafından; bu temel strateji ve hedefler doğrultusunda kurulmuş bir vakıf üniversitedir.

Ankara Bilim Üniversitesi kuruluşu 17 Nisan 2020 tarihinde 31102 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak fiilen tamamlanmıştır. İlk kez 2020-2021 eğitim-öğretim yılında öğrenci kabul edilecektir.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

 • Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)
 • Elektrik - Elektronik Mühendisliği (İngilizce)
 • Yazılım Mühendisliği (İngilizce)
 • Endüstri Mühendisliği (İngilizce)

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi

 • Film Tasarım ve Yönetimi (İngilizce)
 • Yeni Medya ve İletişim (İngilizce)
 • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce)

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

 • İngilizce Mütercim Tercümanlık
 • Yönetim Bilişim Sistemleri (İngilizce)
 • Psikoloji (İngilizce)

Lisans programlarına öğrenci kabulü bazı programlara ÖSYM'nin yaptığı merkezi (YKS) Yükseköğretim Kurumları Sınavı yoluyla öğrenci kabul etmektedir

Ankara Bilim Üniversitesi’nde öğrenim dili tüm bölümler için İngilizce’dir.

Ankara Bilim Üniversitesi’ne yerleştirilen öğrencilerden yeterli düzeyde İngilizce bilmeyenler, 1 yıllık İngilizce Hazırlık Programına alınır. Hazırlık Programını 1 yılda tamamlayamayan öğrenciler, Hazırlık okuluna 1 yıl daha devam edebilir.  YÖK tarafından geçerli kabul edilen İngilizce yeterlilik sınavından yeterli puanı kazanan öğrenciler, hazırlık programından muaf tutulurlar.

Ankara Bilim Üniversitesi Hazırlık Okulu, en önemli paydaşımız ve ilham kaynağımız olan öğrencilerimizi, Üniversitenin eğitim öğretim dili olan İngilizcede üst düzey iletişim bilgileri ve yetisi ile uluslararası bilimsel kaynaklardan faydalanabilecek doğrultuda dil yeterliliğiyle donatarak kendilerini lisans çalışmalarına ve aynı zamanda lisans sonrasında kurguladıkları akademik ve profesyonel hayata tam anlamıyla hazırlamayı amaçlamaktadır. Bununla birlikte dil öğrenme sürecinde işbirlikçi çalışma (collaborative skills), yaşam boyu özerk öğrenme (lifelong autonomous learning), yaratıcı eleştirel düşünce (creative & critical thinking) ve bilgi ve iletişim teknolojilerini (ICT) en etkin biçimde kullanabilmeye de katkıda bulunmak, içinde bulunduğumuz çağın nabzını tutabilmek ve ona yön verebilmek açılarından, okulumuzca misyon addedilen belli başlı konulardandır.

Ankara Bilim Üniversitesi; tüm bilimleri, teknolojiyi, verimliliği önceleyen ve sanatı kapsayan bir öğrenme, araştırma ve geliştirme ortamı oluşturarak insanlığa hizmet etmek amacı taşımaktadır.

Ankara Bilim Üniversitesi’nin eğitim felsefesi, yeni bilgileri üretenlerin bu bilgileri aktaracak en iyi kişiler olduğu düşüncesi üzerine kurulmaktadır. Ankara Bilimin öğretim kadrosu örnek teşkil edecek; akademik araştırmalar ise geniş bir yelpazeye yayılacaktır. Ankara Bilim Üniversitesi; teknolojiden siyaset bilimine, elektronikten ekonomiye, güzel sanatlardan endüstri mühendisliğine, psikolojiden bilgisayar mühendisliğine ve bilimin, edebiyatın, sahne sanatlarının daha birçok dalına uzanan, çok yönlü bir eğitim ortamı sunacaktır.

Öğrenci Danışma Merkezimiz; öğrencilerimizden gelen şikayet ve talepleri, Üniversite yönetimine iletilecektir. Yönetim de şikayet ve talep konusunda gerekli incelemeleri yaptırdıktan sonra öğrencilerimize gerekli bilgilendirme yapacaktır.

Üniversitemizde ÖĞRENCİ DESTEK OFİSLERİ oluşturulmuştur... Kariyer ve Psikolojik Danışmanlık merkezlerimiz, öğrencilerimize gerek yüksek öğrenim yaşamları boyunca gerekse de mezun olduktan sonra her türlü desteği vereceklerdir.

KARİYER OFİSİ

Özgün eğitim içerisinde öğrencileri geleceğe zihnen ve maddi olarak hazırlamak, bu konuda en doğru yönlendirme hizmetlerini sunmak üniversitelerin asli görevleri arasındadır.

BU aslında yeniden asrın merkezine bir yolculuktur.

Kariyer Ofisi bu manasıyla; birlikte, dayanışma ve tecrübelerin ışığında kolay ve hızlı imkanlar yaratma hizmeti ifa edecektir.

Ankara Bilim Üniversitesi, çağımızın birey odaklı eğitim modellemesi içerisinde güçlendirerek geleceğe hazırladığı gençleri yurtiçinde/ yurtdışında geniş bir yelpazeyle buluşturmayı amaçlar bu merkez aracılığıyla…

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK OFİSİ

Psikolojik Danışma Ofisi, Ankara Bilim Üniversitesinin öğrenci, akademisyen ve diğer paydaşların ritmik düzeni açısından görev üstlenerek; aynı zamanda uygulamaya dönük olarak da öğrenciler için bir tür ara durak işlevi görecek.

Bireyin, mesleki yönelişleri, tercihleri, seçimleri ve kariyer gelişimi sürecinde yer alan bazı mesleki gelişim görevleri, genel olarak eğitim süreci içinde gerçekleşir. Ancak modern dünyada psikolojik danışmanlık hizmetlerinin yaşam boyu sürdüğü gerçeğinden hareketle; bireyden topluma, ideadan değerlere, manzumeler oluşturmak Danışmanlık Ofisinin temel görevleri arasındadır.

Kütüphane kaynak ve hizmetlerinden Ankara Bilim Üniversitesine mensup akademik personel, lisans ve yüksek lisans öğrencileri yararlanabilmektedir. Kütüphane koleksiyonunun güvenliği manyetik kapı kontrol sistemiyle sağlanır. Gerekli durumlarda, güvenlik görevlisi üzerinizi arayabilir ve çantanıza bakabilir. Kütüphaneye girişlerde Ankara Bilim Üniversitesi kimlik  kartının okutulması zorunludur.

Kütüphanede uyulması gereken kurallar da şunlar:

 • Kütüphane materyali ve eşyalarına zarar verenler disiplin kuruluna verilir.
 • Kütüphane içinde sigara içilmez.
 • Kütüphane içinde, su haricinde yiyecek ve içecek tüketilemez, yiyecek ve içecek sadece kütüphane kafeteryasında tüketilebilir.
 • Kütüphaneye girerken cep telefonu sessiz moda alınmalı, içeride telefonla konuşulmamalı, telefon konuşmaları kütüphane dışında yapılmalıdır.
 • Kütüphane kullanıcılarının çalışma salonlarında ve koridorlarda sessiz olmaları gerekmektedir. Aksi davranış sergileyen kullanıcılar kütüphane personeli ya da güvenlik görevlileri tarafından uyarılacaktır.
 • Kurallara uymayan kullanıcılar hakkında idari işlem başlatılacaktır.